4. Ulusal Engellileştirilenler Sempozyumu

''EVRENSEL TASARIMDA YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR''

19-20-21 Kasım 2020 de

çevrimiçi (online) Sempozyum olarak gerçekleşecektir. 

 

Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Bilgehan YILMAZ ÇAKMAK ve proje ekibi

 

ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ

 

Askar NURTAZENOV


Mustafa ÇEKİÇ

Özgürlük kişinin kendini hissetmesidir. Farklı olanı bulmak sadeliği yakalamak ilk anda kompleks gibi görünen şeylerin aslında ne kadar basit ve sıradan olduğuna karar vermek ve ayrıntısız detayları yakalamak kişinin diğerlerinin dünyasında kendi yerini bulmasını sağlar. 

 

Hande DÖNDÜRÜR

Bir söz vardır: Engelli olmak, engel değildir. Asıl engelliler, karşılarına çıkan Engeli geçemeyenlerdir.’’ İnsanoğlu karşılaştığı herhangi  bir sorunda bile kendini umutsuzluğa sokar ve vazgeçmeye karar verir. Şimdi daha iyi anlıyorum ki sağlıklı insanlar engeller karşısında kendilerini umutsuzluğun dibine doğru çekerken engelli insanları nasıl topluma kazandırabilir? Nasıl hayata döndürebilir? Önce bizim değişmemiz lazım. Asıl engel bizlerde. O insanların hepsi bu dünyadaki birçok insandan daha engelsiz . Engelleri biz oluşturmuşuz ve yine biz kaldırmalıyız.

Engelsiz park projesi; bu proje kapsamında meyvelerden yola çıkarak bir oyun alanı tasarladım. Neden mi? Çünkü meyve, aynı çocuk gibi tatlı ve zararsızdır. Aynı zamanda çok faydalı bir gıdadır. Çocuklar böyle bir ortamda oyun oynaması , sağlıkları için önemli olan meyveleri  öğrenmelerine ve onu sevmelerine yardımcı olacaktır. Biri engelli , biri engelsiz iki çocuğu hayal edin. Limondan oluşan tünelden geçiyorlar, biraz ötedeki haylaz salkım diye adlandırdığım üzümden tasarlanan oyun aletinde sallanıyorlar, diğer taraftaki meyve sepetinin üzerinde gökyüzüne doğru zıplıyorlar, onun yanındaki portakalın içerisinde tırmanıyorlar ve kayıyorlar. Ne kadar eğlenceli öyle değil mi?

 

İbrahim BAĞMANCI

 

Proje konumuz engelsiz park projesiydi. Yapılacak proje için seçilmiş olan alan Kültür Parkta, Hacı Veysi Zade Camii arkasındaki eğimli yeşil alandı. Proje için bir konsept seçmemiz istendi. Ben arazinin şekil olarak Dünya haritasına benzemesinden yola çıkarak konseptimi Dünya ve farklı kültürler olarak seçtim. Tasarım alanı dünya haritası olarak düşünülecek ve yapılacak olan aletler ve kafeterya bulunduğu bölgeye göre şekillenecekti. Kültürleri kendim seçtim. Amerika kıtası için kovboylar ve Kızılderililer, Afrika için mısır medeniyeti, asya için çin medeniyeti, kutuplar için Eskimolar ve Avrupa için simgesel olması açısından Eiffel ve pisa kulelerini seçtim. Sonucunda da bişeyler ortaya koymaya çalıştım. Bu projeyle uğraşırken çok zevk aldım, iyi bişeyler ortaya çıktığına inanıyorum.

 

 

Diğer projeler